یک کیلوگرم برنج برای چند نفر کافی است؟ چند پیمانه برنج درست کنید تا در مهمانی ها با مشکل کمبود مواجه نشوید؟ هنگام پیمانه کردن برنج برای پخت به چه نکاتی باید دقت کنید؟ اکثر خانم های خانه دار اطلاعات درستی درباره ی میزان صحیح برنجی که باید برای تعداد نفرات خاصی تهیه شود ندارند و همین امر سبب می شود در میهمانی ها و یا مراسماتی که نیاز به پخت حجم بیشتری از برنج می باشد دچار مشکل شوند. این که یک آشپز بداند برای هر نفر چقدر برنج باید بپزد یک پوئن مثبت به شمار می رود. ممکن است برنج کم بیاید و همه به قدر کافی نخورند و یا برعکس مقدار زیادی اضافه بیاید و منجر به اصراف شود. این که یک کیلوگرم برنج برای چند نفر کفایت می کند بستگی به شرایط بسیاری مانند نوع برنج، غذاهای همراه، اشتهای افراد و حتی منطقه دارد و باید به تمامی این نکات توجه شود.

 

در ادامه توضیح خواهیم داد که یک کیلوگرم برنج را میتوان برای چند نفر تهیه نمود بدون آنکه برنج کم یا زیاد باشد. با برنج پیربازار همراه باشید.

 

یک کیلوگرم برنج جوابگوی چند نفر است ؟

به طور کلی هر پیمانه ی سرخالی برنج (پیمانه پلوپز) حدود ۱۵۰گرم وزن دارد. با این حساب میتوان گفت یک کیلوگرم برنج حدود هفت پیمانه ی پلوپز می باشد. اگر بخواهیم بدون در نظر گرفتن هیچ مساله ی جانبی برنج را پیمانه کنیم باید بگوییم چون هر پیمانه ی پلوپز برای یک نفر کافی است پس یک کیلوگرم برنج حدودا برای هفت الی هشت نفر پاسخگو می باشد. اما این یک قاعده ی کلی است و همانطور که گفتیم شرایط دیگری نیز در پیمانه کردن برنج اهمیت دارد. این شرایط عبارتند از :

 

  • نوع برنج:

هنگام اندازه زدن برنج باید به نوع آن توجه کنید. اگر از برنج هندی استفاده می کنید باید به این نکته دقت کنید که برنج هندی بصورت کاذب قد می کشد و پس از پخت حجم آنها افزایش می یابد، از این رو می توان گفت یک کیلوگرم برنج هندی برای حداقل ۱۰نفر می تواند کافی باشد. اما در مورد برنج ایرانی قضیه کمی فرق می کند. برنج ایرانی از نظر عطر، طعم و کیفیت بسیار بالاتر از انواع برنج هندی و پاکستانی است و قد کشیدنش معقولانه می باشد. از این رو هنگام استفاده از برنج ایرانی عقل حکم می کند هر پیمانه را برای یک نفر در نظر بگیرید. بنابراین هر یک کیلوگرم برنج ایرانی برای هفت یا نهایتا هشت نفر کافی است.

  • غذایی که با برنج سرو می شود:

اگر قرار است که برنج به همراه یک نوع خورشت سرو شود پس برنج غذای اصلی محسوب میشود و باید همان یک پیمانه برای یک نفر را در نظر گرفت اما چنانچه در کنار این غذا، غذاهای دیگری نیز وجود دارد و یا اینکه پلو را می خواهید با کباب سرو کنید قضیه کمی فرق می کند زیرا در اینصورت برنج به مقدار کمتری خورده میشود و یک کیلوگرم برنج حتی شاید برای ده الی دوازده نفر نیز کافی باشد. (خیلی از افراد دوست دارند کباب را با نان میل کنند نه با برنج)

  • منطقه ای که برنج در آن پخت میشود:

بله تعجب نکنید منطقه نیز در پیمانه برنج مهم است. به عنوان مثال این که یک کیلوگرم برنج برای چند نفر کافی است در اروپا و آسیا متفاوت است. از آنجا که برنج در سبد غذایی مردم اروپا چندان پررنگ نیست آنها برای هر نفر ۶۰گرم برنج را کافی می دانند و این یعنی در اروپا یک کیلوگرم برنج برای ۱۵تا ۱۸نفر کافی است.

  • سن و جنسیت افراد:

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر روی پیمانه برنج سن افراد است. به طور قطع میزان خوراک یک نوجوان و یک شخص مسن یکسان نیست. برای هر نوجوان در حال رشد حدودا یک و نیم پیمانه پلوپز باید در نظر گرفت و برای افراد میانسال و مسن این مقدار می تواند حتی به نصف پیمانه نیز کاهش بیابد. پس میتوان گفت یک کیلوگرم برنج برای حدود پنج نوجوان کافی است. جنسیت نیز تاثیرگذار است. زیرا معمولا اشتهای آقایان میزان غذایی که میخورند خیلی بیشتر از خانم ها می باشد.

  • اشتها:

اگر می خواهید برای یک مهمانی برنج طبخ کنید باید به اشتهای افراد حاضر در مهمانی نیز توجه داشته باشید. چنان چه با افرادی خوش اشتها سر و کار دارید و بشقاب های خود را لبالب پر می کنند و یا امکان دارد چندین مرتبه برنج خالی کنند وضعیت متفاوت است. برای این افراد نمی توان گفت هر یک کیلو بری هفت نفر است بلکه باید در این حالت نیز هر یک کیلوگرم برنج را برای ۵نفر قرار دهید.

  • تجربه:

با وجود تمام مطالبی که ذکر شد باز هم نمیتوان به طور دقیق گفت که یک کیلوگرم برنج برای چند نفر کافی است و تجربه در این میان یک عنصر قوی به شمار می رود. زیرا هر سرآشپز ماهری بعد از مدتی با توجه به تمامی شرایطی که برای تهیه برنج دارد متوجه می شود که برای هر نفر چقدر باید برنج استفاده کند.

 

یک کیلوگرم برنج پخته برای چند نفر کافی است؟

 

برنج هنگامی که پخته می شود حجم و وزنش افزایش می یابد زیرا تقریبا دو برابر به آن آب افزوده می شود. اگر میخواهید مقیاسی برای اندازه ی برنج پخته داشته باشید باید بگوییم که برای هر نفر بین ۱۲۵تا ۲۵۰گرم برنج پخته مورد نیاز است. ( بسته به سن و اشتها و منطقه و … ) بنابراین میتوان گفت یک کیلوگرم برنج پخته شده میتواند ۴تا ۸نفر را سیر کند. اینکه کدام وزن را انتخاب کنید کاملا به تجربه شما نیز بستگی دارد. زیرا هر آشپزی بعد از مدتی به یک شناخت و دقت در انتخاب اندازه ها میرسد و یا به اصطلاح اندازه دستش می آید.

برنج شمال از انواع برنج اصیل ایرانی است که هم اکنون در فروشگاه برنج پیربازار موجود است و آماده خرید برای شماست. این فروشگاه اینترنتی با سابقه فعالیت 10 ساله خود آمده سفارش در هر ساعت از روز می باشد و در کوتاهترین زمان برنج مرغوب و باکیفیت هاشمی اصل را به دستتان میرساند.