سوالات متداول

* پیربازار:

- پیربازار یکی از اولین بنادر ایران در دریای کاسپین و منطقه‌ای خوش آب و هوا واقع در شهرستان رشت، استان گیلان، ایران است.

* خیس خوردن برنج کهنه و تازه به چه صورت می باشد؟

- برنج را باید با آب زیاد، در ظرف بزرگ و جا دار و نمک بسیار زیاد خیس کنید تا بیشترین جذب آب و قد کشیدن را ببینید.

برنج تازه را می‌توانید به مدت یکی دو ساعت خیس کنید اما به ازای هر ماهی که از شهریور می‌گذرد باید نیم ساعت به مدت زمان خیس خوردن برنج اضافه کنید.

*اصطلاح شوک دادن برنج چیست؟

-برای قد کشیدن بیشتر برنج در زمان جوشیدن یک لیوان آب سرد یا چند تکه یخ به آن اضافه کنید. به این کار شوک دادن برنج می‌گویند.

* برای اینکه ویتامین B1 بیشتری به بدن برسد چکار باید کرد؟

-اگر می‌خواهید ویتامین B1 بیشتری به بدنتان برسد، سبوس برنج را خیس کرده و آب آن را مصرف کنید.

* آیا آبکش کردن برنج نشاسته آن را از بین می‌برد؟

-این تصور غلط است به دلیل اینکه نشاسته برنج در درون دانه‌های برنج قراردارد و تا زمان خورده شدن دانه برنج، نشاسته در درون آن باقی می‌ماند و در دسترس نیست. آبکش کردن برنج موجب از بین رفتن تمام خواص غذایی آن می‌شود. ویتامین B1 یا تیامین درپوسته برنج وجود دارد که با جدا کردن پوسته از برنج پنج ششم ویتامین B1 آن از بین می‌رود و فقط یک ششم ویتامین B1 در دانه‌های برنج باقی می‌ماند اما کته کردن برنج موجب می‌شود که ویتامین B1 آن باقی بماند.

*پخت برنج بصورت کته به چه نحو انجام می شود؟

-اگر می خواهید برنج را به صورت کته بپزید و زمان زیادی برای خیس کردن آن ندارید، برنج را با آب ولرم دو بار شسته و به ازای هر پیمانه برنج یک لیوان آب گرم به اضافه دو پیمانه آب با دمای محیط به آن اضافه و مقداری نمک در داخل آن ریخته و به مدت یک ساعت بخیسانید. دقت کنید که روغن را در زمان پخت به برنج اضافه کنید وگرنه برنج ترکیب خوبی نخواهد داشت.

*در هنگام سوخته شدن برنج چکار کنیم؟

-در چنین شرایطی بهترین کار این است که یک تکه نان روی برنج قرار دهید و موقع کشیدن، نان را بردارید. همچنین می‌توانید یک عدد پیاز را پوست کنده و در داخل برنج فرو کنید پیاز بوی سوختگی را بخود می گیرد.

*راه حل شور شدن برنج چیست؟

-اگر قبل از آب کش کردن برنج متوجه شدید، که برنج شما شور شده است موقع آب کش کردن آب بیشتر روی برنج داخل آبکش بریزید.

*اگر برنج خشک بو گرفت چه باید کرد؟ راه مواجه با آفات و حشرات چیست؟

-اگر به هر دلیلی برنج خشک شما بو گرفت برنج را در سایه روی یک سطح پهن کنید و اجازه دهید هوا بخورد. همین کار را در مواقعی که برنج دارای آفت و حشره شده به کار می‌برند. دقت کنید که اگر برنج را جلوی آفتاب بگذارید، برنج پوک می‌شود و موقع پخت و پز وا می‌رود.

*چه کار کنیم برنج شپشک نزند؟

-یکی از ساده ترین راه های رهایی از شر شپشک برنج ، قراردادن گونی های آن روی بارچین است، یعنی پس از اطمینان از خشک و خنک بودن محل نگهداری برنج در انباری منزل یا هر جای دیگری، یک وسیله چهارپایه قفسه بندی شده که حدود ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر از زمین فاصله دارد، برای قرار دادن گونی های برنج انتخاب کنید. بهتر است قفسه های این چهارپایه مشبک باشند تا هوادهی لازم در لابه لای گونی های برنج انجام شود. به علاوه بهتر است از چسباندن گونی های برنج به دیوار هم خودداری کنید تا جریان هوا به خوبی بین گونی یا کیسه های برنج برقرار شود. حداقل فاصله گونی های برنج با دیوار باید ۵ سانتی متر باشد تا گردش هوا به آسانی انجام شود.

*اگر برنج شپشک زد، چه کنیم؟

  • پارچه بزرگ و تمیزی را زیر نور آفتاب و در محلی دور از گرد و خاک پهن کنید و برنج حشره زده را روی آن بریزید.
  • پاشیدن نمک لابه لای برنج  که هرچند تاثیر زیادی در از بین بردن حشرات ندارد اما می تواند تا حدی باعث پیشگیری از تکثیر آنها شود.
  • قرص های سیر. این قرص ها معمولا ترکیب های فسفردار هستند و از آنجا که ترکیب های فسفردار بوی سیر می دهند، در بازار به قرص سیر ( قرص فستوکسین) معروف شده اند ولی در واقع سیری در تهیه آن به کار نرفته است.