عوارض قرص برنج

اگر شما هم جزو آن دسته ای هستید که برای دفع آفت های برنج و نگهداری طولانی مدت آن از قرص برنج یا همان آلومینیوم فسفید استفاده میکنید، بهتر است بدانید که تاثیرات منفی بر روی خاصیت اصلی برنج می گذارد. طبیعتا برنجی که برای نگهداری آن از قرص برنج استفاده شده باشد به مراتب دچار تحریک پذیری معده، اختلالات عصبی و مشکلات کبدی و… خواهد شد.

از آنجایی که قرص برنج با قرص های روانگردان شباهت ظاهری دارد این امر باعث شده که افراد سودجو این قرص ها را به جای قرص های توهم زا بفروشند و این امر سالانه سبب کشته شدن تعداد کثیری از جوانان می شود.

متاسفانه دسترسی آسان و قیمت پایین این قرص ها باعث شده است افراد زیادی که در شرایط روحی و عاطفی نامساعد قرار دارند به راحتی آن را تهیه کرده و دست به خودکشی می زنند. این امر نیز موجب مرگ زجر آور عده زیادی از مردم کشورمان شده است.

در ادامه همراه سایت برنج پیربازار باشید تا با کاربردهای قرص برنج بیشتر آشنا شوید.

 

فواید قرص برنج

در صورتی که قرص برنج به طور صحیح و منطقی  استفاده شود موجب دفع آفات محصولات کشاورزی شده. همچنین باعث افزایش کمی و کیفی محصولات زراعی می شود. جدای از همه ی این ها یک روش مهم برای تأمین و حفظ مواد غذایی مورد نیاز انسان است.

قرص برنج به دلیل اثربخشی بالایی که دارد می تواند در انبارهای غلات ، منازل ، هتل ها و همچنین خوابگاه های آلوده به ساس مورد استفاده قرار بگیرد و بسیار مفید باشد.

این قرص ها به کنترل و از بین بردن حشرات و آفات انباری محصولاتی مانند برنج و غلات در انبارها سوله ‌‌ها بسیار کمک می کند.

این که قیمت پایین و معقول این قرص ها موجب شده که همه ی کشاورزان با هر اندازه وسع مالی می توانند آن را برای نگهداری محصولات خود تهیه کنند را نمی توان نا دیده گرفت.

 

کاربرد و کارایی قرص برنج

قرص برنج در صورت استفاده صحیح  و اصولی می تواند بدون اینکه تاثیری روی غلات ‏داشته باشد باعث مرگ حشرات درون غلات گردد. این قرص ها ویژگی‌ های منحصر به فردی دارند. از کارایی های مهم آن نیز می توان به  کاربرد آسان، کارایی بالا، عدم ‏به جای گذاری باقیمانده ‌های خطرناک و قیمت نسبتاً پایین  این قرص ها اشاره کرد. تمامی  مواردی که گفته ایم باعث شده این سم کاربرد وسیعی در کنترل آفات غلات و سایر ‏محصولات داشته باشد. علاوه بر این ها قرص برنج یک ماده ضدعفونی کننده جامد است که می‌تواند در شکل‌های قرص، حب، گرانول و پودر، ‏در رنگ‌های متعدد مثل خاکستری، سبز مایل به خاکستری و زرد تیره باشد.

 

اما اکثراً به صورت قرص‌های خاکستری تیره با وزن خالص سه گرم در کشورهای مختلف به فروش می‌رسد.‏ همچنین بهتر است بدانید که قرص‌های آلومینیوم فسفید یا همان قرص برنج در حالی که در مجاورت هوا قرار بگیرند گاز فسفین آزاد می‌کنند به صورت تدریجی قدرت خودشان را از ‏دست می‌دهند. به تدریج تنها یک باقیمانده غیر سمی آلومینیوم هیدروکساید را از خود به جای می‌گذارند. بنابراین شما برای اطمینان خاطر از اینکه برنجی که از آن استفاده می کنید فاقد هرگونه سم یا مواد مضر تنها کافیست برنجی که در نظر دارید از آن استفاده کنید را از قبل چند ساعت در معرض هوای آزاد قرار دهید.

 

جایگزین قرص برنج

به علت عوارض قرص برنج و یا کمیاب بودن آن بهتر است موارد های بی ضرر را جایگزین آن کرد. شاید زیاد شنیده باشیم که به جای قرص برنج از ‏قرص سیر و حبه‌ های پرخاصیت سیر  برای نگهداری طولانی مدت برنج استفاده شود. ما در ادامه گزینه های بیشتری را به شما پیشنهاد می کنیم که در صورت مایل بودن می توانید از آن استفاده کنید:

 

 سیر: اول از همه می گوییم که سیر یک گیاه مهم در رژیم غذایی و دارویی تاریخ بشر است. امروزه سیر به عنوان یک عامل ضدعفونی کننده شناخته شده است. آزمایشاتی که روی این گیاه انجام شده است نشان داده که وقتی آفت ها و پشه ها در معرض این ماده قرار می گیرند،  مرگ و میر آن ها به طور چشمگیری بالا می رود.

گیاه مریم گلی: درون باغچه یا گلدان به دفع حشرات مزاحم کمک می کند. با سوزاندن برگ این گیاه، دودی تولید می‌شود که دافع حشرات موذی است.

نیلوفرآبی: از جمله گیاهانی که در دفع حشرات موثراست نیلوفر آبی می باشد.

گیاه پونه، ریحان و نعنا فلفلی :  تمامی این گیاهان از توصیه های حشره شناسان برای دفع طبیعی پشه ها و آفت از محیط  و محصولات زراعی است.

گیاه دارویی رزماری: این گیاه با رایحه تندی که دارد در دفع پشه و دور کردن حشرات موثر است.

گیاه اکالیپتوس:  این گیاه با رایحه ای دلپذیر و تند قدرت بالایی در کشتن آفت ها و حشرات بالغ پشه ها دارد.

آزمایشات نشان داده است که، دانه های نمک و برگ درخت انجیر و… را نیز می توان برای دفع آفت مورد استفاده قرار داد.

 

خرید قرص برنج و نحوه تهیه آن

از قرص برنج برای از بین بردن شپشک برنج قابل استفاده میشود اما این قرص هیچگونه مجوز توزیع و پخش در کشور ندارد و فروش آن غیر قانونی است، متاسفانه مشاهده میشود بعضی از افراد سودجو از این فرصت استفاده کرده و قرص های تقلبی به خریداران ارائه میدهند، قرص برنج های موجود در کشور به صورت غیر قانونی وارد شده و مخفیانه به فروش میرسد، به علت سخت پیدا شدن این قرص ها از خریدن تعداد زیاد و نگهداری و ذخیره آن برای مواقعی که به آن احتیاج ندارید جدا خودداری کنید.

 

با توجه به تجربه چندین ساله و فعالیت فروشگاه برنج پیربازار، توصیه میکنیم به هیچ وجه از این قرص خطرناک استفاده نکنید، شما میتوانید بجای استفاده از این قرص غلات خود مانند برنج را الک کرده و در هوای آزاد پهن کنید و یا از جایگزین های گیاهی برای دفع آفات برنج و دیگر غلات خود استفاده نمایید.