مواد لازم جهت تهیه حلوا با آرد برنج:

آرد برنج 1کیلو گرم
شکر2پیمانه
عرق هل 1/2 لیوان
گلاب1 لیوان
زعفران4قاشق غذاخوری
کره200 گرم
گردو100 گرم
دارچینبه میزان لازم
زیره سبزبه میزان لازم
آب5 پیمانه
روغننصف لیوان

طرز تهیه حلوا محلی شمالی:

برای تهیه حلوا لوزی گیلان ابتدا آرد را الک میکنیم تقریبا 1ساعت با شعله کم سرخش میکنیم اما مرتبا باید هم بزنیم که نسوزد همینطور که آرد را سرخ میکنید، شکر، عرقیات و کمی آب که شکر داخلش حل شود را روی شعله دیگر میگذاریم تا آب شود فقط جوش بیاد توجه داشته باشید شربت ما نباید غلظ شود زیرا غلیظی شربت باعث میشود حلوا سفت شود.

به سلیقه و ذائقه خودتان میتوانید از سبزی خرش هم استفاده کنید. بدین صورت که خرش رو بعد از شستشوی خوب خرد کرده و با کره تفت داده خرش سبزی که درطبیعت شمال ایران درفصل بهار به صورت خودرو میروید و بسیار خوش بو هست. خرش تفت داده شده را می توانید به آرد اضافه کنید.(سبزی معطر خرش مقداری)

سپس زمانیکه آرد سرخ شد کره و روغن را به آن اضافه میکنیم زیرشعله را خاموش میکنیم مرتب هم میزنیم تا کره با حرارت آرد آب شود.

وقتی کره ذوب شد چند دقیقه ای اجازه میدهیم آرد بپزد و به اصطلاح چند قل بزند سپس شربت داغ را به آرامی به آرد اضافه میکنیم و به صورت مداوم هم میزنیم تا آرد گلوله نشود.

در مرحله آخر گردو را ریز خورد کرده و به همراه زیره با حلوا مخلوط و آنقدر ورز میدهیم تا جمع شود.

یا اینکه حلوا در ظرف مورد نظر پهن میکنیم و سطح آن را با دارچین و گردو و زیره پوشش میدهیم.

بعد از خنک شدن حلوا آن را برش زده و میل نمایید.

نکات طلایی برای طرز تهیه حلوا برنجی شمالی:

- به ازای هر یک پیمانه آرد به یک پیمانه و نیم آب جهت تهیه شربت نیاز داریم.

- توجه کنید حتما در زمان اضافه کردن شربت به آرد هر دو باید کاملا داغ باشند .

- اول کره را به آرد اضافه کنید و بعد روغن را کم کم اضافه نمایید زیرا اضافه کردن بیش از حد روغن بعد از سرد شدن چربی آن از حلوا نمایان میشود.

- حتما شربت را کم کم اضافه کنید زیرا اضافه کردن بیش از حد شربت باعث شل شدن حلوا میشود .

- اگر حلوای آرد برنج شمالی شما بعد از مخلوط شدن با شربت شل شد نگران نباشید. حلوا را روی حرارت ملایم قرار دهید تا سفت شود توجه داشته باشید حتما به صورت مداوم هم بزنید تا ته نگیرد.

- اگر بعد از اضافه کردن شکر شربت شما شیرین نبود میتوانید باز هم شکر اضافه کنید.

حلوا یکی از خوش طعم ترین شیرینی های سنتی به شمار می آید که در طرز تهیه حلوا برنجی شمالی، آرد آن از برنج ایرانی درجه یک به دست می آید. شما می توانید برای خرید برنج هاشمی درجه یک ایرانی از محصولات سایت برنج پیربازار دیدن کنید.