اگر شما هم در خرید برنج اصل و با کیفیت دچار تردید شده اید و این سوال برای شما پیش آمده که آیا برنجی که تهیه میکنم برنجی تقلبی است و یا برنج اصل؟ ما در این مقاله از سایت برنج پیربازار روش های آشنایی با برنج تقلبی را برای شما عزیزان به اشتراک می گذاریم تا مثل حرفه ای ها برنج خریداری کنید.

برنج تقلبی چیست؟

قبل از شروع بهتر است که بدانیم برنج تقلبی چیست و معمولاً چه بافتی دارد؟

برنج تقلبی به برنجی گفته میشود که کیفیت آن بسیار پایین بوده و با قیمت های بسیار ارزان وارد بازار میشود. شرایط اقتصادی نابسمان زمینه ساز ورود انواع تقلب در مواد غذایی است که این مسئله امر جدیدی نیست. امروزه دلالان زیادی وجود دارند که انواع برنج تقلبی را با سودهایی کلان برای تنظیم بازار برنج به فروش میرسانند.

در برخی از سامانه ها انواع برنج خارجی به صورت اینترنتی فروش میرسند که مرغوبیت خاصی ندارد.

برنج تقلبی شامل برنج های پلاستیکی، برنج های مخلوط و برخی برنج های خارجی می باشد که فرد با مصرف آنها در طولانی مدت سلامت خود را به خطر می اندازد.

متاسفانه برنج هندی یکی از انواع برنج های خارجی تقلبی است که بافتی پلاستیکی دارد و طعم آن گواه این موضوع است.

شناسایی برنج تقلبی و برنج اصل

برخی از تاجران برای کسب سود بیشتر معمولاً روشهای نامتعارفی پیش میگیرند که یکی از بازار پرسود برای این افراد همین فروش برنج مصنوعی و تلقبی است. خوشبختانه برای شناسایی برنج تقلبی و برنج اصلی روش هایی وجود دارد.

1- قرار دادن برنج بر روی حرارت

برخی برنج ها به راحتی با مقداری حرارت دادن تقلبی و ناسالم بودنشان را نشان میدهند. مثلاً برنجی که پلاستیکی باشد به راحتی روی آتش واکنش نشان میدهد یعنی سریعاً میسوزد و به هم میچسبد. در صورتی که برنج اصل چنین واکنشی ندارد و ذوب نمیشود.

2- استفاده از آب طبیعی

یکی دیگر از روشهای تشخیص برنج تقلبی استفاده از آب است به اینصورت که مقداری برنج را داخل ظرفی پر آب بریزیم، اگر دانه های برنج در کف ظرف شما ته نشین شد، برنج اصل و طبیعی است؛ در غیر اینصورت برنجی تقلبی پیش رویشماست.

3- کوبیدن برنج در ظرف هاون

مقداری برنج را داخل ظرف هاون بریزید سپس شروع به کوبیدن آن کنید؛ اگر برنج راحت خرد و آرد شده است، بدانید که برنجی اصل دارید. چنانچه برنج بر اثر کوبیدن صاف و به اصطلاح پرس شد، برنج تقلبی پلاستیکی و مصنوعی است.

4- قرار دادن برنج مقابل نور خورشید

برنج خریداری شده را درون ظرفی بریزید و آن را در برابر نور مستقیم خورشید قرار دهید، پس از چند ساعت سری به برنج بزنید اگر سالم مانده بود، برنج شما پلاستیکی و تقلبی است. برنج طبیعی و اصل در برابر گرما و نور شدید خورشید، ترک برمیدارد و به راحتی شکسته میشود.

5- توجه به یکسری پارامترها

برنج تقلبی عطر و طعم خوبی ندارد و معمولاً هنگام پخت زود شفته میشود این قبیل برنج ها مخلوط هستند، که اصطلاحاً به آن قاطی شده هم میگویند، همینطور بازار و فروشگاهی که از آن خرید میکنید در ارائه نوع محصول، مؤثرهستند.

تقلب در بازار برنج

تقلب در بازار برنج یکی از پدیده هایی است که این روزها به وفور شاهد آن هستیم؛ با افزایش قیمت برنج ایرانی، واردات برنج های تقلبی نامرغوب خارجی و پلاستیکی هم افزایش پیدا کرد.بیشتر از هر چیز، تقلب برنج در محصولات خارجی، برنج هندی و تایلندی و پاکستانی مشاهده میشود.

تقلب در برنج ها به دو صورت خطرناک مواد خارجی و کم خطر برای کسب سود تقسیم میشوند.

برای تقلب، برخی انواع برنج خارجی را که عطر و طعم چندانی ندارند با مقداری برنج ایرانی مخلوط و به بازار عرضه میکنند یا برای عطری شدن برنج، به آن آرد برنج درجه یک میزنند تا کمی مزه و بوی خوب بگیرد.

فروش برنج قدیمی تاریخ مصرف گذشته است که در ظاهر فرق آنچنان زیادی با برنج معمولی ندارد یکی دیگر از روش های تقلب در برنج است!

برنج ایرانی یکی از پرچمداران اصلی مواد غذایی در دنیا است و کشورهای زیادی هم اکنون در رقابت با برنج ممتاز ایرانی هستند. متأسفانه چند وقتی است که برخی از افراد در بازار برنج خارجی بی کیفیت را به جای برنج ایرانی میفروشند.

برنج پلاستیکی چینی

برنج چینی یکی از انواع برنج پلاستیکی است که با نشاسته سیب زمینی و پلاستیک تولید میشود. کشور چین به عنوان یکی از کشورهای تولید کننده برنج مصنوعی و تقلبی شناخته شده است که سالانه نزدیک به ۲۰۰میلیون تن برنج نامرغوب تولید میکند.

برنج پلاستیکی تقلبی معمولاً نقطه جوش بالایی دارد و اگر یک ساعت هم درون آب جوش باشد شفته نمیشود؛ به همین دلیل است که برخی آشپزها به اشتباه این نوع برنج را تأیید میکنند .بله ... برنج پلاستیکی بسیار راحت پختهمیشود!

تشخیص برنج ایرانی تقلبی از اصل

برخی متقلبان برای بدنام کردن برندهای برتر برنج شمال ایران، کیسه های برنج تاجران و تولیدکنندگان بزرگ را خالی میکنند و با همان نام و اعتبار برنج خارجی و نامرغوب در آن پر میکنند.

در زمان خرید برنج حتماً توجه داشته باشد که مستقیم از خود تولیدکننده برنج را خریداری نمایید و به وزن بسته بندی محصول و تک دوخت بودن کیسه های برنج توجه کنید.

پیشتر روش های تشخیص برنج طبیعی از برنج تقلبی را برای شما عزیزان گفتیم. موارد دیگری که بهتر است بدانید:

  • یکدست و همرنگ بودن برنج مهم است.
  • برنج ایرانی برخلاف برنج های دیگر تیره و کدر نیست.
  • اندازه دانه برنج ایرانی از سایر برنج ها کمتر است.
  • برنج ایرانی قبل از طبخ هم عطری فوق العاده دارد.

برنج شمال از انواع برنج اصیل ایرانی است که هم اکنون در فروشگاه برنج پیربازار موجود است و آماده خرید برای شماست. این فروشگاه اینترنتی با سابقه فعالیت 10 ساله خود آمده سفارش در هر ساعت از روز می باشد و در کوتاهترین زمان برنج مرغوب و باکیفیت هاشمی اصل را به دستتان میرساند.