در واقع هیچوقت نمی‌توان برنج شفته شده را به برنجی دونه دونه تبدیل کرد، اما می‌توانید با راهکارهایی که به شما میگیم، ظاهر برنج شفته را بهتر کنید. در این مقاله به شما خواهیم گفت با برنج شفته شده خود چیکار کنید، پس با مجله خبری برنج پیربازار همراه ما باشید.

شاید برای شما هم اتفاق افتاده که برنجتان شفته شده باشد. در این مواقع اگر زمان کافی دارید می‌توانید پلو جدید درست کنید یا اینکه به جای برنج یک غذای دیگر با همین برنج شفته مثل سوپ، آش ، شیربرنج ، کوکو یا کوفته برنجی و … درست کنید ولی اگر مهمان داشته باشید و زمان کافی هم نداشته باشید و غذاتان حتما با برنج سرو میشود پس حتما از این که برنجتان شفته شده نگران و کلافه خواهید شد.

 


برنج شفته شده را چیکار کنیم؟

برنج را زیاد هم نزنید

در وهله اول خیلی از افراد وقتی برنجشان شفته می‌شود شروع می‌کنند به کفگیر زدن به برنج و اصلا نمی‌دانند که با این کار برنج بیشتر له می‌شود. به هیچ عنوان برنج شفته را مداوم هم نزنید.

 

برنج را آبکش کنید و روی آن آب سرد بریزید

سریعا برنج خود را درون آبکش ریخته و روی آن آب سرد بریزید. این کار باعث میشود که لعاب و نشاسته اضافه برنج گرفته شود و آب سرد از نرم تر شدن برنج جلوگیری می کند.

 

کف برنج ته دیگ بگذارید

یک روش مخفی دیگر آن است که اگر برنجتان شفته شده، حتما ته آن ته‌دیگ نان یا سیب زمینی بگذارید. به این روش، چنانچه کسی به خاطر نرم و خمیری شدن برنجتان، کمتر برنج خورد می‌تواند کنار غذاش از ته‌دیگ استفاده کند. در واقع یک ته‌دیگ طلایی جذاب حواس همه را پرت میکند و چه بسا کسی کمتر سراغ برنجتان برود!

برای آشنایی با نحوه پخت برنج ایرانی تازه ، مقاله مرتبط آن را مطالعه نمایید.

 

به برنج روغن اضافه کنید

در کل روغن برای سلامتی و رژیمی بودن یک برنج توصیه نمی شود اما وقتی که برنج شفته می‌شود و در شرایط حساسی قرار دارید پس لازم است حتما به برنج، روغن داغ یا کره اضافه کنید چون روغن باعث می شود که دانه‌های برنج از هم جدا شوند و بهتر دیده شوند. این کار به بهتر دیده شدن ظاهر برنج کمک زیادی می کند، بنابراین حتما این کار را انجام دهید.

 

به برنج آب اضافه نکنید

برخی از افراد وقتی که پلو را آبکش می‌کنند، برای پخت سریعتر، مقداری آب به کناره قابلمه اضافه می‌کنند تا برنج بخار کند و دم بکشد. ولی این کار را در هنگامی که برنجتان شفته شده به هیچ عنوان انجام ندهید. چون برنج شفته در خود آب زیادی دارد و ما الان باید همه سعی‌مان را بکنیم تا آب اضافه برنج خارج شود تا خمیرتر نشود.

 

در قابلمه را باز یا نیمه باز بگذارید

چنانچه عادت دارید برای دم کردن پلو در قابلمه را کامل بگذارید یا از دم‌کنی روی آن استفاده کنید، زمانی که برنج شفته شد این کار را انجام ندهید و از دم کنی استفاده نکنید بلکه در قابلمه را نیمه باز یا کاملا باز بگذارید تا آب اضافی آن خارج گردد. اگر در قابلمه بسته باشد، بخار آب به صورت قطره‌های آب به داخل برنجتان برمی‌گردد و باعث می شود که نرم‌تر از قبل گردد. در ضمن نگران پخته شدن برنج هم نباشید چون همین حالا نیز برنج شما زیادی پخته شده است!

 

برای بخار کردن آب اضافی برنج، شعله را بیشتر کنید

بیشتر کردن شعله گاز باعث می شود که آب اضافی برنج تبخیر شده و قدری خشک‌تر شود. ولی مراقب باشید کار را بدتر نکنید و برنج را نسوزانید!

 

پس از آماده شدن برنج زیرش را خاموش کنید و بگذارید قدری سرد شود

البته منطور ما این نیست که برنج را سرد و یخ سرو کنید، فقط چند لحظه بگذارید بخار برنج خارج شود و برنج از هم جدا شود و قدری از حالت نرمی دربیاید.

 

سعی کنید برنج را قالبی درآورید

و در نهایت روش نجات دهنده دیگر این که برنج را قالب بزنید!


همان گونه که می‌دانید برای داشتن یک برنج قالبی لازم است مقداری برنج نرم‌تر برداشته شود، پس می‌توانید به این بهانه که می‌خواستید برنج را در قالب‌های آماده (قالب‌های گرد، قلب، گل و…) سرو کنید گذاشته‌اید برنج قدری نرم‌تر شود.